Veckobrev V-12 6a&6b

Hej alla!

Nästa veckan är det påsklov och eleverna är lediga. Eleverna börjar tisdagen den 6 april, 2021. Vi önskar er alla en trevlig påsklov tillsammans med familjen.

På grund av sjuka personal på skolan har eleverna slutat några dagar tidigare. Hoppas alla är tillbaka efter påsklov. I svenska har 6a läst klart boken Alex Dogboy och eleverna har svarat på frågorna. I fysik 6a har haft prov i onsdags och det gick jättebra för de flesta. I matematik tränar vi på problemlösning frågorna tillsammans i klassrummet. I en vi tränar på läsa text och grammatik. I so kommer vi fortsatta med samhällskunskap efter påsklovet.

Resten av veckan har varit bra på skolan. Nu längtar de bara efter lov.

Kom ihåg

Idrott mån, tis

simning onsdag (bara berörda)

Studiehjälp Torsdag

Trevlig påsklov

MVH Anju, Peder

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *