Veckobrev -50 6a&6b

Hej alla!

Tiden går så fort nu är det en vecka kvar till julavslutning. Eleverna jobbar bra de sista dagarna. Vi är nästan klara med det som behövde göra under höst termin. Det blir nya utmaningar under vår terminen.

Vi saknar några böcker i matte och religion på skolan. Snälla titta hemma om eleverna har tagit hem böckerna för att de ska tillbaka till skolan. Eftermiddag kommer 6a bakar havrebollar och 6b gör pepparkakshus. Sedan får de smaka på det.

I en och svenska fortsätter vi med läs och skriv förmåga samt i no läser vi vidare om ämnen omkring oss under kemi. I so ska vi börja med geografi efter jullov. I matte har vi arbetat klar med 6a boken.

Kom ihåg

Idrott Mån, Tisdag

MVH

Anju, Peder

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *