Veckobrev 10, 5a,5b

Hej alla!

Veckan har gått bra med eleverna. Och vi har börjat arbeta med nya mål i alla ämnena. Eleverna deltar på idrott lektion aktivt men fortfarande är det några som behöver träna mer på att lyssna instruktioner .

I matte fortsätter vi med 5B boken och eleverna tränar på begrepp bråk, procent samt decimaltalet. I en och sv tränar vi med läs och skrivförmågorna samt grammatik. I so har vi börjat med svensk historia och eleverna är väldigt nyfikna på att veta om det. I No arbetar vi med återvinning med vårt avfall och nästa vecka kommer vi arbeta med experiment tillsammans med 5B.

5B har fått en lärarstudent från Uppsala universitet och kommer att stanna med oss en månad.

Mvh

Anju och Evin

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *