Veckobrev V5 ,5a

Hej alla!

Veckan har gått bra vi var på exploria nöjespark och det gick bra med eleverna. Hoppas de hade kul och har berättat till er. Engin var ned oss under den dagen. Eleverna blev glada att träffa honom, och vara med honom.

Vi har börjat med lag och rätt i samhällskunskap och eleverna är väldigt aktiva under lektionerna. I No har vi läst klart om energi och eleverna har visat bra kunskap inom det under provet. I matte har vi börjat med division och problemlösning frågorna.

I svenska och engelska tränar vi läs och hörförståelse samt skriva texter på båda. V- 7 börjar vi med utv. samtal och vi pratar mer om era barn. Prata alltid med era barn angående vårdad språk på skolan.

Kom ihåg

Idrott. Tis, fredag

Studiehjälp Mån- tors

Simning. Onsdag ( bara de som är berörda)

Mvh

Anju

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *