Veckobrev v-5 6a&6b

Hej!

Eleverna är lediga på måndag. Det ät studiedag för lärarna och fritids personal. Därför fritids är stängt på måndag. Eleverna kommer på tisdag den 9/2 till skolan. Påminn era barn att det är idrott på tisdagen.

6a tar med sig hem idag tiderna för utvecklingssamtal. Hoppas ni alla har fått information om skolvalet från kommunen. Nästa veckan kommer vi börja med kap 8 i matte boken som handlar om cirkeln. I svenska och engelska tränar vi på läsförmåga och grammatik. . 6b arbetar med samhällskunskap i so.

Prata gärna med era barn angående buss åkning till Valsta. Alla barn MÅSTE följa reglerna på bussarna. De måste sitta och ha bälte på.

Kom ihåg

Idrott måndag, Tisdag

Studiehjälp Torsdag

MVH

Anju,Peder

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *