Veckobrev v-41 5A

Hej! 

Från och med idag eleverna har börjat åka buss med Zyad till valsta under idrottlektionen. Det kommer alltid en vuxen åker med eleverna på väg dit och tillbaka till skolan. Prata gärna med era barn angående detta. Det är jätteviktigt att de sköter sig bra. I onsdag fick vi besök från tandsköterska från folktandvård. Hen berättade till eleverna hur viktigt är att borsta tänderna varje dag och ordentligt. 

Den här veckan har vi hunnit med att börja repetition av grammatik under svenska och engelska lektion. I so eleverna är nästan klart med grupparbete angående Norden.Vi tränar regelbundet tabellerna i klassrummet. I no fortsätter vi med alla sinnen och eleverna jobbar bra med uppgifterna under lektionerna. Jag har skickat hem med eleverna text om norden för att träna inför provet.

Simskolan är bara för de som inte klarade simprovet. Eleverna går till simhallen med Sven Erik. 

Kom ihåg 

Studiehjälp     Måndager (13:50-14:30) 

Idrott               Tisdagar och Fredagar 

Matte              Repetera 4:ans tabell 

So Prov på fredag (Norden)

Trevlig helg till er alla! 

MED VÄNLIG HÄLSNING  

Anju 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *