Veckobrev V- 3 6a&6b

Hej alla!

Ville bara påminna att skolvalet närmar sig inför års 7 och ni kommer att få infobrev runt 25/1 från kommunen. och skolvalet ska göras mellan 8-22 feb. Ni kommer att få information om hur ni gör valet i info brevet. Detta kommer och ske på sigtuna.se med hjälp av (bank-id) på mitt skolval. Detta öppnas den 8 feb på hemsidan.

Tiden går så fort och vi har börjat med alla ämnena. I matte har vi börjat med 6b boken och vi arbetar med tal. I no arbetar vi med fysik och längre fram kommer det bli experiment med NTA låda. I so har 6a geografi och 6b har samhällskunskap. I svenska och engelska tränar vi på olika texter och grammatik. Eleverna som har haft träslöjd ska börja med syslöjd under vår termin och de som har haft syslöjd byter med träslöjd.

Kom ihåg

Idrott mån- tis

Studiehjälp Torsdag (14:00-14:30) 6a

MVH

Anju, Peder

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *