Veckobrev v-3 6a&6b

Hej alla!

Hoppas ni alla mår bra och är friska. Nästa veckan på onsdag har 6a kemi prov och eleverna har fått text om det. 6b har kemi prov på måndag och ska lämna in inlämning av kap 4 i kemi samt inlämning av kap 6 i matte bok på måndag.

Vi är nästan klar med kap 6 i matteboken och några elever har lite kvar att göra klart. I so arbetar 6a med geografi och 6b med samhällskunskap. I no läser vi om universum och arbetar med frågor. I svenska och engelska tränar vi på läsförståelse och skriver olika texter. 6a har bild under vårtermin och 6b har hemkunskap.

Prata alltid med era barn angående en vårdat språk på skolan.

Kom ihåg

Idrott måndag, tisdag

läxhjälp Torsdag (14:00-14:30)

MVH

Anju, Peder

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *