Veckobrev v- 18 5a,5B

Hej alla!

Imorgon är det dags för flickorna i årskurs 5 att få sin andra dos HPV vaccination. Det gäller för både 5a och 5B flickorna. De får ta med sig choklad för att äta efter vaccin. Jag vill påminna alla föräldrar att fylla brukarenkäten och skicka iväg till kommunen.

Imorgon är det städdag på skolan och vi alla vuxna tillsammans med eleverna städar i klassrummet och runt omkring i skolan. På fredag är alla elever lediga från skolan.

I so forsätter vi med stormaktstiden. I sv och en kommer vi träna mer på skriv förmåga från nästa veckan. I No har vi börjat med NTA låda och fortsätter med det några veckor till. I Ma jobbar vi med vinklar och några arbetar med decimaltalet.

Ha en trevlig helg till er alla!

Mvh

Anju

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *