Veckobrev v -15 6a&6b

Hej alla!

Nästa veckan på måndag har 6a och 6b simning under idrott lektion. Glöm inte skicka med simkläder med eleverna. De får jättegärna ta med sig något att äta och dricka. Efter simning kommer 6a tillbaka till skolan och deltar slöjd lektion. Eleverna har spanska prov på måndag nästa vecka (V-16)och franska prov vecka 17.

I svenska och engelska tränar vi på grammatik och olika texter. I svenska har vi tränat på bisats och huvudsats. I so läser 6a om samhällskunskap och 6b läser geografi. I matte repeterar vi olika räknesätt. I no fortsätter vi med fysik och eleverna har prov om fysik den 27 april. Prata gärna alltid med era barn angående ett vårdat språk på skolan.

Kom ihåg

Idrott Mån, tis

Studiehjälp Tordag

Simning onsdag (bara berörda)

MVH

Anju, Peder

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *