Veckobrev 50, 5A

Hej Alla! 

Vi närmar oss till jullov. Idag har vi haft Lucia firande på skolan. Eleverna har fått fika från skolan. Nästa veckan på onsdag den 18 dec är det avslutning på skolan. Eleverna har slöjd dag hela dagen. De slutar runt 13:00 och är tillbaka till skolan kl 16:30. Vi kommer och träffas i klassrummet. Vi slutar 17:30 och eleverna går hem. Prata gärna med era barn hur kommer de gå hem. Kommer de gå hem själva eller blir de hämtad? Vi kommer och ha fika tillsammans med 5b.  

På måndag har eleverna religion prov om Islam. I no jobbar vi med energikällor och fortsätter efter lov. I en och svenska jobbar vi med grammatik samt läsförståelse. I matte boken jobbar eleverna med sista kapitel som handlar om medelvärde, linjediagram och tempraturen samt cirkel diagram.  

Kom ihåg 

Julavslutning            18 dec ( 16:30-17:30) 

Idrott                         Tisdag 

Slöjddag                   Onsdag 

MED VÄNLIG HÄLSNING 

God jul och gott nytt år till er alla 

Titta gärna info om omorganisation på skolan  http://rektor.tingvallaskolan.se/

http://rektor.tingvallaskolan.se/

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *