Veckobrev 49, 5A

Hej alla! 

I tisdags var det en fantastisk besök på naturskolan. Teman var energiomvandling. Alla elever deltog aktivt och hoppas de har fått med sig kunskaper om det. På naturskolan gjorde de olika experiment. Eleverna engagerade sig väldigt bra. Under vårtermin kommer vi besöka ytterligare tre gånger på naturskolan. 

Nästa veckan kommer vi ha nobel dagen i klassrummet och firar lucia på skolan. Och det är simskola på onsdag för de berörda. Vi närmar oss till avslutningen av höst terminen. Tiden går så fort. Eleverna har prov om islam på måndag den 16 dec. De har fått med sig texten att läsa inför provet. Jag har börjat med att ge extra stöd till mina elever. Det är friviligt att stanna efter skolan mån-torsdag en halv timme. 

I no arbetar vi med energi och elektricitet. I matte har vi börjat med ny moment temperatur och diagram. Vi ska försöka att hinna göra klart med det momentet. I en och sv arbetar vi med läs, hörförståelse samt skriva olika texter. 

Prata gärna alltid med era barn angående vårdad språk på skolan. 

Kom ihåg 

Idrott               (tis, fredag) 

Läxhjälp           Mån-torsdag (14:00-14:30) 

Simskola          Onsdag 

Ha en trevlig helg! 

MED VÄNLIG HÄLSNING 

Anju  

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *