Veckobrev 48, 5A

Hej alla! 

Förra veckan i fredags var vi med eleverna på utflykt i stan. Det gick bra med åka dit och på väg tillbaka till skolan. Eleverna hade roligt med skridskor åkning. De åt glass och var glada. Nästa vecka på tisdag den 3 dec eleverna har naturskola. Vi åker kl 8:15 med buss till naturskola. Eleverna måste vara på skolan i tid. Eleverna får mat på plats men de får ta med sig vatten flaska, varm choklad och en bulle. Vi kommer och vara ute hela dagen därför kläder efter väder. Vi är tillbaka i skolan vid 14:00. 

Vi arbetar med religion i so. Eleverna har prov om judendomen nästa vecka på fredag. De har fått text att läsa hemma inför provet. I matte har vi börjat med enheterna: liter, deciliter o.s.v. I no jobbar vi med fjällen. I engelska och svenska jobbar vi med läsförståelse och tränar på skriva texter. 

Kom ihåg 

Läxhjälp     Måndag 

Idrott       Tisdag och fredag 

Naturskola      Tisdag ( Den 3 dec) 

Trevlig helg! 

MED VÄNLIG HÄLSNING 

Anju 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *