Veckobrev 40 ,5A

Hej Alla! 

Nästa vecka på tisdag har eleverna simning på idrott lektion. Påminn era barn att ta med sig simkläder. Några elever behöver gå på simskola för att träna på simning. Jag har meddelat eleverna som behöver gå på simskola . Fråga era barn angående simskola. Simskola börjar nästa vecka på onsdag den 9/10. De kommer och gå till simskola med någon vuxen från skolan. Det är fortfarande några elev som glömmer att ta med sig idrott kläder till skolan, påminn gärna de. 

Vi går framåt med alla ämnena. I matte  tränar vi på omkrets och area samt  repeterar vi viktiga begrepp. I so har eleverna kommit långt fram med grupparbete om norden. I engelska tränar vi både läs, skriv och hörförståelse samt grammatik. I No har vi börjat med våra sinnen. Vi läste om synen under den här veckan. I svenska tränar vi med grammatik och läsförståelse och läser skönlitteratur böcker som tyst läsning och högläsning. 

Kom ihåg 

Matte Läxa    Träna 3:ans tabell 

Idrott              tisdag och fredag 

Studiestöd     Måndag kl 13:50- 14:30 i 5A Klassrum 

MED VÄNLIG HÄLSNING 

Anju 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *