Om Nina

[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” transparent_background=”off” background_color=”#ed8e00″ allow_player_pause=”off” inner_shadow=”off” parallax=”off” parallax_method=”off” padding_mobile=”off” make_fullwidth=”off” use_custom_width=”off” width_unit=”on” make_equal=”off” use_custom_gutter=”off” custom_padding_tablet=”50px|0|50px|0″ custom_padding_last_edited=”on|desktop” next_background_color=”#ffffff”][et_pb_fullwidth_header title=”OM NINA” text_orientation=”center” subhead=”När jag gick på Lärarhögskolan i Stockholm i mitten av 90-talet var jag på en föreläsning med Lou Rossling. Den hette %22Att tända stjärnögon%22 till motsats att vara den som Albert Einstein kanske pratade om när han lär ha sagt: %22Det är ett mirakel att nyfikenheten kan överleva dagens utbildning.%22 Och att arbeta för att vara en del av det miraklet är kanske det bästa sättet att sammanfatta mig.” _builder_version=”3.6″ max_width_tablet=”50px” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”off” specialty=”off” prev_background_color=”#ed8e00″][et_pb_row background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial”][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_blurb admin_label=”En svensk klassiker” title=”Intervju: En svensk klassiker” url_new_window=”on” use_icon=”off” icon_color=”#dd9933″ use_circle=”off” circle_color=”#dd9933″ use_circle_border=”off” circle_border_color=”#dd9933″ image=”http://media13.tingvallaskolan.se/2017/02/IMG_6065.jpg” icon_placement=”top” animation=”off” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_icon_font_size=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” url=”https://ensvenskklassiker.se/lararen-som-gor-halvklassikern-och-skolklassikern/” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” image_max_width=”100%”]
En svensk klassiker gjorde en intervju med mig då de fick höra att jag planerade att mina elever skulle göra Skolklassikern jämte min egen klassiker.
[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_blurb admin_label=”För det vidare” title=”Ambassadör: För det vidare” url_new_window=”on” use_icon=”off” icon_color=”#dd9933″ use_circle=”off” circle_color=”#dd9933″ use_circle_border=”off” circle_border_color=”#dd9933″ image=”http://media13.tingvallaskolan.se/2017/02/for-det-vidare.png” icon_placement=”top” animation=”off” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_icon_font_size=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” url=”http://fordetvidare.se/martin/2016/10/nina-alskar-att-utbilda-for-framtiden/” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” image_max_width=”100%”]
Inför uppdraget att sköta instagramkontot för För det vidare hösten 2016 intervjuades jag om mina tankar kring läraryrket.
[/et_pb_blurb][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_blurb admin_label=”Södra sidan” title=”Artikel i Södra Sidan” url_new_window=”on” use_icon=”off” icon_color=”#dd9933″ use_circle=”off” circle_color=”#dd9933″ use_circle_border=”off” circle_border_color=”#dd9933″ image=”http://media13.tingvallaskolan.se/2017/02/image1-3.jpg” icon_placement=”top” animation=”off” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_icon_font_size=”off” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” url=”http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/de-skolas-for-jobb-som-inte-finns-an/aRKokp!pGCcwtsm7c8KQjKDKbpoug/” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_size=”initial” image_max_width=”100%”]

”Att gå i skolan i dag betyder att ni måste utbilda er för en framtid som vi inte vet någonting om. Ni ska utbilda er till jobb som inte finns än.”

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]